Czy wiesz z czego zrobiona jest Twoja biżuteria?
12.jpg

(c) ARM

Coraz więcej mówi się o potrzebie zrównoważonego pozyskiwania surowców, o organicznych uprawach, sprawiedliwym handlu. Na pewno często kupujesz kawę lub czekoladę ze znaczkiem Fair Trade, banany czy awokado z naklejką Bio, koszulki czy bieliznę z organicznej bawełny.  A może wyznajesz filozofię zero waste i starasz się redukować wytwarzane odpady do minimum. 

Ale czy masz świadomość skąd pochodzi i w jaki sposób zostało pozyskane złoto w Twoim pierścionku?

Metale szlachetne  - jak złoto i srebro  - wydobywane są na skalę przemysłową w sposób niezwykle inwazyjny dla środowiska i szkodliwy dla ludzi.

Czy wiesz ile ton ziemi trzeba wykopać (i czyimi rękami), ile hektolitrów toksycznych chemikaliów zużyć, żeby pozyskać złoto potrzebne do wytworzenia nawet nie pary, a jednej tylko ślubnej obrączki? Wydobycie takiej ilości złota - czyli kilku gram -  to ciężka, niebezpieczna praca, generująca kilka ton odpadów…

Wierzymy, że może być inaczej!  Wierzymy, że korzystając z zasobów Ziemi w sposób zrównoważony i odpowiedzialny,  możemy powstrzymać zniszczenie i dać szansę na stabilizację.

Etycznych alternatyw jest kilka:  


Urban mining 

Mówiąc w skrócie to po prostu recykling czyli odzyskiwanie surowców ze zużytych produktów, budynków czy odpadów.  Złoto i srebro wykorzystuje się w produkcji wielu urządzeń elektronicznych, a odzyskać można 100% użytego surowca.

Złoto i srebro z recyklingu.

Metale szlachetne idealnie nadają się do recyklingu. 

Od zawsze skrupulatnie zbierano wszystkie opiłki, ścinki, zużyte lub zniszczone elementy, następnie przetapiano i rafinowano by uzyskać czysty kruszec, gotowy do ponownego wykorzystania. A najlepsze jest to, że proces ten można powtarzać właściwie w nieskończoność, nie sięgając po pierwotne zasoby Ziemi.  

Jesteśmy zwolennikami takiego rozwiązania. Często używamy w naszej pracowni tzw. „złotego złomu” czyli starej, zniszczonej lub niechcianej biżuterii. Bardzo chętnie wykorzystujemy materiał powierzony przez Klientów tworząc nową biżuterię lub przerabiamy starą w duchu up-cyklingu. 

(c) Manuela Franco

Złoto i srebro z certyfikatem standardu Fairmined & Fairmined Ecological.

Certyfikowane kruszce wydobywane są (na małą skalę) w rzemieślniczych kopalniach spełniających surowy standard Fairmined. Standard ten gwarantuje, że kopalnie zapewniają godny byt lokalnym społecznościom, przyczyniają się do ich rozwoju a także chronią środowisko i minimalizują zniszczenia.

Rzemieślnicze kopalnie, wydobywające na małą skalę, to najczęściej nieformalne, czy nawet nielegalne przedsięwzięcia ubogich społeczności, nie mających wielu alternatyw ekonomicznych. Szacuje się, że rzemieślnicze wydobycie jest źródłem dochodu dla około 10 milionów osób na całym świecie.  Ludzie, często dzieci, pracują w fatalnych warunkach, zazwyczaj bez żadnych środków bezpieczeństwa, narażeni na kontakt z trującymi chemikaliami. To 90% całej siły roboczej związanej z wydobyciem metali szlachetnych, zapewniające 10% światowej produkcji.

Dzięki wsparciu takich inicjatyw jak Fairmined (czy Fairtrade), możliwe jest poprawienie ich sytuacji. Otrzymując godziwą zapłatę oraz wsparcie organizacyjne i prawne, mają szansę wyzwolić się z nieuczciwych zależności, zaspokoić podstawowe potrzeby i zadbać o siebie i swoje środowisko. 

Złoto z certyfikatem Fairmined wykorzystujemy na specjalne zamówienie naszych Klientów.

Więcej na temat złota z certyfikatem Fairmined dowiesz się na stronie www.fairmined.org

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl