Akwamaryn - kamień o barwie morskiej wody i marcowego deszczu
18.jpg


(c) Julia Bytomska

Jasno niebieski, błękitny lub zielonkawy jak morska woda u tropikalnych wybrzeży Ameryki Południowej.

AKWAMARYN (łac. aqua marina - woda morska) nie bez powodu nosi swą nazwę. Dawniej wierzono, że miał uciszać morskie sztormy i chronić żeglarzy, koić chorobę morską a także przynosić szczęście w małżeństwie. 

Dziś dedykuje się go nie tylko morskim podróżom i wiecznej miłości, lecz  także osobom urodzonym w marcu. Istotnie, barwa akwamarynu ma w sobie coś z jasnego, marcowego nieba... albo marcowego deszczu. A w Brazylii marzec jest najbardziej deszczowym miesiącem w roku, o czym opowiada przepiękna, idealna na marcowe smutki, piosenka Antonia Carlosa Jobima "Águas de Março"...

HISTORIA i POCHODZENIE:

Akwamaryn jest minerałem o pochodzeniu magmowym. Złoża pierwotne znajduje się w skałach wulkanicznych (pegmatyty i granity) oraz ich pozostałościach zwietrzelinowych. 

Największe i najważniejsze złoża, eksploatowane od ponad 200 lat, znajdują się w Brazylii. Pożądane na rynku akwamaryny pochodzą z kopalni Santa Maria w brazylijskim stanie Ceara. Akwamaryny maxix wydobywano od 1917 roku w kopalni Maxix z brazylijskiego stanu Minais Gerais.

Santa Maria Africana to nawiązujące jakością - i nazwą - akwamaryny wydobywane w Mozambiku od 1991 roku. W Afryce wydobywa się je także w Kenii, na Madagaskarze, w Namibii, Nigerii, Tanzanii, Zambii i Zimbabwe. 

Swoje złoża akwamarynów mają także Rosja, Sri Lanka oraz Australia. Niedawno znaleziono doskonałe okazy w Pakistanie. 


(c) Julia Bytomska


SPECYFIKACJA 

Minerał: krzemian glinu i berylu

Twardość wg skali Mohsa: 7,5 -8.0

Barwa: bladoniebieska, bladoniebiesko zielona

Akwamaryn to bladoniebieska odmiana berylu o dużych, sześciobocznych kryształach. Największy znaleziony kryształ o wartości jubilerskiej ważył ponad 110 kg!  

Akwamaryny często są krystalicznie czyste, idealnie przejrzyste i bez widocznych inkluzji. Wyróżniają się intensywnym, szklistym połyskiem. Charakterystyczną barwę zawdzięczają domieszce żelaza.

Najczęściej akwamarynom nadaje się kształt prostokątny, kwadratowy lub owalny, a szlif - schodkowy, nożycowy, brylantowy.


SYMBOLIKA:

Akwamaryn symbolizuje przenikliwość umysłu, szczerość i wierność a także długą miłość :)

Miesiąc: Marzec (znaki zodiaku - Ryby i Baran)

Rocznica: 19. rocznica ślubu


PIELĘGNACJA:

Akwamaryn jest twardy, ale kruchy i wrażliwy na nacisk. Nadaje się do biżuterii noszonej często, nawet codziennie.  Wymaga delikatnego czyszczenia. do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl